2011. február 1., kedd

Charlotte Brontë - Jane Eyre


„Az árván maradt Jane Eyre-t szívtelen nagynénje neveli, ám egyre súlyosabb ellentéteik miatt a néni végül árvaházba adja a kislányt. Jane-ből művelt, kedves modorú kisasszony lesz, és ennek köszönhetően sikerül tanítónőként elhelyezkednie egy jómódú különc kastélyában, Thornfield Hall-ban. Miközben az úr, Mr. Rochester szeleburdi gyámleányát pallérozza, tiszta szerelem ébred benne gazdája iránt, és legnagyobb örömére érzelmei nem maradnak viszonzatlanok. Ám a kastély és a férfi sötét titka váratlan akadályt állít boldogságuk elé. Mind Jane-nek, mind Rochesternek súlyos megpróbáltatásokon kell átesnie, míg kiderül, vajon lehet-e reményük a megalkuvás nélküli beteljesedésre. Charlotte Bronte legkiérleltebb regénye máig érvényes példát mutat méltóságból, hűségből és a magára eszmélt női lélek erejébe vetett hitből.”

Charlotte Bronte Jane Eyre című könyvét rengetegen ismerik és szeretik. Nagyon sok pozitív véleményt olvastam róla, ezért vettem kezembe én is a regényt.

A történet röviden:
A történet kezdetén Jane Eyre egy árván maradt kislány, aki nagynénjénél és unokatestvéreinél nevelkedik. Rokonai kegyetlenül bánnak vele, unokatestvérei többször bántalmazzák, nagynénje pedig egyáltalán nem titkolja, mennyire ellenszenves neki a kislány. Mrs. Reed végül nevelőintézetbe adja Jane-t. Jane számára ez egyfajta szabadulást jelent, mégis olyan, mintha egyik börtönből a másikba kerülne. Végül a lowoodi intézetben javulnak a körülmények, Jane több évet tölt itt, az utolsó kettőt már nevelőként. Egy napon azonban úgy érzi, hogy váltásra van szüksége. Hirtedést ad fel, és Thornfield Hall-ba szegődik nevelőnőnek Edward Rochester gyámleánya mellé. Az itt töltött idő alatt beleszeret gazdájába, Mr. Rochesterbe, és érzései viszonzásra találnak. Mr. Rochester megkéri Jane kezét, aki örömmel igent mond. Az oltárnál derül ki, hogy valami miatt nem kelhetnek egybe. Edward Rochesternek már van felesége. Jane nagy belső vívódások után elhagyja a szeretett férfit. Egy kis faluba megy, ott szintén nevelőnőként dolgozik. Egy napon meghallja szerelme hangját, amint őt szólítja. Másnap Jane útrakel, hogy meglátogassa Mr. Rochestert, akinek időközben meghalt a felesége. Így már semmi nem állhat a szerelem beteljesülésének útjába.

Nagyon elnyerte a tetszésemet ez a könyv, nem hittem volna, hogy egy 19. században írt regényt ekkora élvezettel is lehet olvasni.

Jane Eyre a történet kezdetén már egy erős leányzó, aki lázad és egyszerre behódol nagynénjének, az intézet vezetőjének és unokatestvéreinek. Nagyon tisztességes, erényes kisasszony válik belőle, aki segít másokon, jólelkű. Időközben nagynénjének és unokatestvéreinek is őszintén megbocsát a sok kegyetlenségért, a lelke mélyén sem érez haragot irántuk. Erős hite van, tudja mi a helyes, és a végsőkig ennek megfelelően cselekszik, nem enged saját vágyainak.
Az írónő többször kihangsúlyozza, hogy Jane szépségben erőteljesen hiányt szenved. Én mégis szépnek képzeltem őt mindig, hiszen jelleme annyira tiszta és kifogástalan, hogy az egész karaktert megszépíti.
Edward Rochester karaktere nagyon szerethető. Néha egészen komor, máskor kedveskedik és viccelődik, Jane-nel mégis egy hullámhosszon van, a húsz év korkülönbség ellenére is. Ez a korkülönbség szerintem egyáltalán nem volt zavaró, sőt, alig lehet észrevenni. Ez talán Jane érett jellemének köszönhető.
Engem nagyon megfogott Helen Burns karaktere. Ő Jane Eyre-nél néhány évvel idősebb lány, aki a lowood-i intézetben meghalt a tífuszjárványban. Ő nagyon okos, bölcs, fiatal kora ellenére sokat tud az életről, arról, hogy mi a helyes. Hite megingathatatlan, s bár nem sokat szerepel a történetben, mégis jelentős mértékben hatott Jane Eyre-re. Az írónő általa közvetíti a történet mondanivalójának egy részét. (Legalábbis én úgy érzem.) Az ő karaktere is gazdagabbá teszi a művet.

Nagyon tetszett az érzelmek erőteljes kifejezése. Az, hogy együtt lázadunk, dühöngünk, sírunk, nevetünk Jane-nel. Ahogy átérezzük fájdalmát, boldogságát, és ahogy vele együtt képesek vagyunk megbocsátani. Ez a könyv nem egyszerűen egy romantikus történet. Megmutatja, milyen az igazi szeretet, barátság, hűség, szerelem, hit...

A leírások is kifejezetten tetszettek, egy korunkbeli olvasó is bele tudja magát élni a történetbe az írónő remek ábrázolásának köszönhetően. Szívesen és évezettel ismertem meg a világot, melyben Jane Eyre (és Charlotte Bronte) él.

Egyértelműen kell egy bizonyos érettség ahhoz, hogy az egész mondanivalót meg tudjuk érteni, én mégsem akarok itt számokat mondani, ezt úgyis mindenki maga érzi. Én 2-3 évvel ezelőtt nem biztos, hogy megértettem volna.

"Charlotte Bronte legkiérleltebb regénye máig érvényes példát mutat méltóságból, hűségből és a magára eszmélt női lélek erejébe vetett hitből. "

4 megjegyzés:

Névtelen írta...

Végre vélemény a Jane Eyre-ről! :)
Teljesen egyetértek a mondandóddal, nekem nemcsak, hogy egyik kedvenc könyvem ( levert sok mai bestsellert is), de a kedvenc íróm is Charlotte. Minden könyvét faltam, most a Shirley-t kezdtem el, és csak ajánlani tudom azt is! :)

Angelic írta...

Szia! Köszönöm szépen a hozzászólásodat. (Te vagy az első!) :)Én még sajnos csak ezt az egy könyvet olvastam tőle, de tervemben van más művét is kézbe venni. Köszönöm az ajánlást is, amint időm engedi, el fogom olvasni, és természetesen arról is véleményt fogok írni. :) Addig is nézz vissza máskor is és további kellemes olvasást kívánok!

Unknown írta...

Szia Angelic hát ez nekem kötelező olvasmány és holnap irunk belőle és csak annyit szerenték kérdezni hogy tényleg erröl szól-e a történet télleg ez a főtörténet?

Angelic írta...

Szia!
Remélem jól sikerült a dolgozat. :)
Hogy a kérdésedre is válaszoljak, igen, valóban erről szól a könyv.

Megjegyzés küldése